Volumul comerțului cu amănuntul a scăzut cu 0,5% în zona euro și cu 0,4% în UE

În creștere cu 2,2 % în zona euro și cu 2,4 % în UE comparativ cu iulie 2024

Prezentare generală

În iulie 2025, comparativ cu iunie 2025, volumul ajustat sezonier al comerțului cu amănuntul a scăzut cu 0,5 % în zona euro și cu 0,4 % în UE, potrivit primelor estimări ale Eurostat, biroul de statistică al Uniunii Europene. În iunie 2025, volumul comerțului cu amănuntul a crescut cu 0,6 % în zona euro și cu 0,5 % în UE.

În iulie 2025, comparativ cu iulie 2024, indicele vânzărilor cu amănuntul ajustat calendaristic a crescut cu 2,2 % în zona euro și cu 2,4 % în UE.

Comparație lunară în funcție de sectorul comerțului cu amănuntul și de statul membru

În zona euro, în iulie 2025, comparativ cu iunie 2025, volumul comerțului cu amănuntul

  • a scăzut cu 1,1% în cazul alimentelor, băuturilor și tutunului;
  • a crescut cu 0,2 % în cazul produselor nealimentare (cu excepția carburanților pentru autovehicule);
  • a scăzut cu 1,7 % în cazul carburanților pentru autovehicule în revistele specializate.

În UE, volumul comerțului cu amănuntul

  • a scăzut pentru alimente, băuturi, tutun cu 0,9 %;
  • a crescut cu 0,2 % în cazul produselor nealimentare (cu excepția carburanților pentru autovehicule);
  • a scăzut cu 1,3 % în cazul carburanților pentru autovehicule în revistele specializate.

Dintre statele membre pentru care sunt disponibile date, cele mai mari scăderi lunare ale volumului total al comerțului cu amănuntul au fost înregistrate în Croația (-4,0 %), Estonia (-2,0 %) și Germania (-1,5 %). Cele mai mari creșteri au fost observate în Lituania (+1,5%), Letonia (+1,4%) și Țările de Jos (+1,1%).

Comparație anuală în funcție de sectorul comerțului cu amănuntul și de statul membru 

În zona euro, în iulie 2025, comparativ cu iulie 2024, volumul comerțului cu amănuntul

  • a crescut cu 0,9% în cazul alimentelor, băuturilor și tutunului;
  • a crescut cu 3,1% în cazul produselor nealimentare (cu excepția carburanților pentru autovehicule);
  • a crescut cu 2,3 % pentru carburanții pentru autovehicule în revistele specializate.

În UE, volumul comerțului cu amănuntul

  • a crescut cu 0,7% în cazul alimentelor, băuturilor și tutunului;
  • a crescut cu 3,3% în cazul produselor nealimentare (cu excepția carburanților pentru autovehicule);
  • a crescut cu 3,3 % în cazul carburanților pentru autovehicule în revistele specializate.

Dintre statele membre pentru care sunt disponibile date, cele mai mari creșteri anuale ale volumului total al comerțului cu amănuntul au fost înregistrate în Cipru (+8,5 %), Portugalia (+6,1 %) și Bulgaria (+6,0 %). Singura scădere a fost observată în Slovenia (-0,7 %).

Mese

25 februarie25 martie25 aprilie25 maiiunie-2525 iulie
Zona euro
Total comerț cu amănuntul0.20.40.4-0.30.6-0.5
Alimente, băuturi, tutun0.20.00.8-0.40.6-1.1
Produse nealimentare(cu excepția combustibilului pentru autovehicule)0.20.50.2-0.10.60.2
Combustibil auto în magazine specializate0.50.81.3-1.00.8-1.7
UE
Total comerț cu amănuntul0.20.21.0-0.50.5-0.4
Alimente, băuturi, tutun0.1-0.21.2-0.60.4-0.9
Produse nealimentare(cu excepția combustibilului pentru autovehicule)0.00.60.4-0.20.60.2
Combustibil auto în magazine specializate1.40.51.4-1.00.8-1.3

* Calendar și ajusta sezonier

Setul de date sursă: sts_trtu_m

25 februarie25 martie25 aprilie25 maiiunie-2525 iulie
Zona euro0.20.40.4-0.30.6-0.5
UE0.20.21.0-0.50.5-0.4
Belgia0.41.42.1-2.50.50.2
Bulgaria-1.61.4-0.32.20.70.6
Cehia0.20.81.2-0.50.3c
Danemarca1.1-0.10.30.5-0.60.5
Germania0.20.7-0.1-0.60.9-1.5
Estonia2.3-1.62.0-2.51.0-2.0
Irlanda1.50.2-0.30.60.70.2
Grecia1.80.40.7-1.82.2c
Spania1.40.00.80.31.2-0.4
Franța-0.30.40.70.00.00.0
Croația-0.20.81.0-1.53.6-4.0
Italia0.0-0.20.5ccc
Cipru4.6-0.30.61.00.90.0
Letonia-1.00.10.4-0.70.81.4
Lituania0.81.31.70.30.91.5
Luxemburg11.92.80.20.6-0.20.0
Ungaria-0.6-0.42.0-1.40.5-0.5
Malta-0.72.6-1.30.22.2-0.1
Țările de Jos-0.90.9-0.7-0.10.31.1
Austria0.1-0.10.5-0.50.1-0.3
Polonia-1.3-0.87.7-1.4-0.80.1
Portugalia0.3-0.50.72.80.60.1
România0.4-0.30.1-0.31.10.3
Slovenia0.8-1.40.60.6-0.4-1.0
Slovacia-0.8-0.82.4-1.50.40.9
Finlanda0.30.11.3-2.50.40.8
Suedia-0.20.31.3-3.92.50.7
Norvegia0.00.70.60.10.10.6
Elveția-0.4-0.2-0.3-0.71.9-0.5

* Calendar și ajusta sezonier

c Confidențial

Setul de date sursă: sts_trtu_m

25 februarie25 martie25 aprilie25 maiiunie-2525 iulie
Zona euro
Total comerț cu amănuntul2.02.12.72.03.52.2
Alimente, băuturi, tutun1.70.82.60.72.40.9
Produse nealimentare(cu excepția combustibilului pentru autovehicule)2.23.02.72.84.43.1
Combustibil auto în magazine specializate2.02.24.52.74.02.3
UE
Total comerț cu amănuntul1.81.93.02.13.52.4
Alimente, băuturi, tutun1.20.12.70.32.10.7
Produse nealimentare(cu excepția combustibilului pentru autovehicule)2.23.13.23.24.53.3
Combustibil auto în magazine specializate2.12.54.83.14.63.3

* Ajustarea calendarului

Setul de date sursă: sts_trtu_m

25 februarie25 martie25 aprilie25 maiiunie-2525 iulie
Zona euro2.02.12.72.03.52.2
UE1.81.93.02.13.52.4
Belgia0.01.03.20.92.31.2
Bulgaria2.45.42.47.26.86.0
Cehia3.23.95.74.64.5c
Danemarca3.22.43.14.22.22.9
Germania4.23.63.12.64.81.8
Estonia5.21.26.22.45.00.6
Irlanda2.22.10.72.04.03.1
Grecia5.60.36.9-5.81.8c
Spania3.83.84.24.96.54.6
Franța1.72.63.33.23.73.0
Croația2.83.75.02.67.41.4
Italia-1.1-1.30.2ccc
Cipru9.76.47.77.98.78.5
Letonia-0.9-0.70.5-1.41.51.7
Lituania2.10.64.62.34.65.1
Luxemburg5.87.68.36.54.43.2
Ungaria3.30.84.92.03.01.8
Malta0.27.60.3-0.86.94.7
Țările de Jos-0.71.10.90.01.72.7
Austria2.02.11.30.84.10.4
Polonia-2.0-3.06.34.03.12.9
Portugalia4.43.93.05.35.66.1
România4.22.62.62.32.84.8
Slovenia4.20.30.72.52.8-0.7
Slovacia-1.4-2.8-0.1-1.7-0.40.1
Finlanda-1.0-1.52.5-4.0-1.20.1
Suedia-0.42.64.2-1.42.22.9
Norvegia2.33.14.30.14.35.1
Elveția1.81.60.80.04.00.7

* Ajustarea calendarului

c Confidențial      

Setul de date sursă: sts_trtu_m

25 februarie25 martie25 aprilie25 maiiunie-2525 iulie
Zona euro101.8102.2102.6102.3102.9102.4
UE102.2102.4103.4102.9103.4103.0
Belgia92.193.495.493.093.593.7
Bulgaria114.7116.3115.9118.5119.3120.0
Cehia98.198.9100.199.699.9c
Danemarca96.296.196.496.996.396.8
Germania99.299.999.899.2100.198.6
Estonia94.392.894.792.393.291.3
Irlanda110.2110.4110.1110.8111.6111.8
Grecia100.4100.8101.599.7101.9c
Spania109.4109.4110.3110.6111.9111.4
Franța104.6105.0105.7105.7105.7105.7
Croația114.6115.5116.7115.0119.1114.3
Italia97.797.598.0ccc
Cipru121.6121.2121.9123.1124.2124.2
Letonia101.9102.0102.4101.7102.5103.9
Lituania103.1104.4106.2106.5107.5109.1
Luxemburg123.2126.6126.8127.5127.3127.3
Ungaria101.3100.9102.9101.5102.0101.5
Malta117.8120.9119.3119.5122.1122.0
Țările de Jos100.8101.7101.0100.9101.2102.3
Austria97.297.197.697.197.296.9
Polonia106.4105.5113.6112.0111.1111.2
Portugalia112.6112.0112.8116.0116.7116.8
România118.4118.0118.1117.8119.1119.4
Slovenia101.099.6100.2100.8100.499.4
Slovacia101.2100.4102.8101.3101.7102.6
Finlanda91.791.893.090.791.191.8
Suedia95.095.396.592.795.095.7
Norvegia94.495.195.795.895.996.5
Elveția100.6100.4100.199.4101.3100.8

c Confidențial   

Setul de date sursă: sts_trtu_m

ec.europa.eu/eurostat
25 februarie25 martie25 aprilie25 maiiunie-2525 iulie
Zona euro90.1100.599.2101.9103.3101.4
UE90.1100.9100.3102.6103.8102.5
Belgia82.093.193.694.796.694.2
Bulgaria99.9111.3112.4115.5118.9125.7
Cehia84.696.396.498.8100.0c
Danemarca83.393.596.6102.399.195.4
Germania89.0102.399.599.599.099.5
Estonia81.691.992.795.796.094.5
Irlanda101.9101.1101.6107.5117.1102.5
Grecia94.196.099.397.9104.0c
Spania95.5105.1105.5109.3114.3120.3
Franța92.4102.7102.7103.8105.988.4
Croația91.1106.4112.1116.4127.4141.2
Italia86.192.788.4ccc
Cipru106.7116.3118.5120.1125.7131.3
Letonia87.3100.198.6102.6103.9108.8
Lituania88.5102.3104.3110.3109.2113.6
Luxemburg112.5129.8123.2129.4128.5132.9
Ungaria87.798.9100.5101.4103.6104.1
Malta98.8115.8115.8122.1124.7130.6
Țările de Jos88.5101.699.4104.6103.0104.7
Austria87.498.798.895.597.598.3
Polonia94.9108.4113.8110.4108.1112.3
Portugalia96.9106.7105.7114.0111.9124.6
România101.7113.5116.6116.6118.6124.4
Slovenia88.9101.0100.1100.3102.5102.5
Slovacia91.5100.1100.9102.1102.8102.6
Finlanda76.687.990.894.897.498.2
Suedia80.193.496.198.7101.199.0
Norvegia79.490.891.4103.1101.696.0
Elveția89.4101.396.5101.1100.9100.0

c Confidențial  

Setul de date sursă: sts_trtu_m